O víkendu bez jakékoliv zjevné příčiny doslova vybuchlo sklo v našem sprchovém koutě a poranilo manželku asi minutu poté, co vysprchovala našeho ročního syna. Sprchový kout byl zakoupen počátkem roku 2009, jedná se o čiré bezpečnostní sklo 6mm. Celá skleněná výplň posuvných dveří najednou se rozletěla na tisíce malých ostrých střípků. Do té doby nebylo na skle žádné viditelné poškrábání, sklo je uchyceno v pojezdu volně, kolečka v pružinách, namontováno bylo dle návodu montážní firmou.
Protože je sprchový kout v záruce, uplatnil jsem reklamaci na prodejci, kde mi bylo sděleno, že potřebují střepy k vyhodnocení příčiny rozbití. V okamžiku, kdy jsem jim napsal, že nějaké střepy mám (přesněji asi půl zavařovací sklenice od okurek a jednu lištu), bylo mi obratem sděleno, ať je nikam nevozím, že reklamaci neuznávají, ale že mi nové sklo prodají za 1Kč.
V tuto chvíli mi nejde o peníze, ale o to, že kdyby byl ve sprchovém koutu náš roční syn, došlo by k obrovské tragédii, protože by se na něj vysypalo cca 10 kg ostrých střípků. Navíc bych to opravdu spíše přirovnal k výbuchu. Požaduji tedy po prodejci (renomovaný prodejce) posouzení střepů a stanovení příčiny. Zároveň bych ale rád měl i nezávislý posudek, proto se obracím na Vás. Pokud se ukáže, že příčinou byla vada skla (tudíž sklo nemělo požadované vlastnosti bezpečnostního skla) budu chtít samozřejmě vyměnit celý sprchový kout, protože nechci riskovat zdraví své rodiny. Navíc by v takovém případě musel výrobce stáhnout dle mého názoru celou tuto řadu skel z trhu, aby nedošlo k dalším škodám na zdraví.
Prosím tedy o Vaše stanovisko, zda se dá z hrsti střepů určit příčina rozbití.
Odpověď: Tepelně tvrzené bezpečnostní sklo má své specifické vlastnosti a tím je i jeho vnitřní napětí, které je závislé na kvalitě výroby a kvalitě skla. Proto u tepelně tvrzeného skla může dojít k samovolné explozi bez cizího zavinění a výrobce, popřípadě dodavatel by vás měl dostatečně o této skutečnosti informovat, tak jako by vás měl informovat o možném riziku ublížení na zdraví.
Sám si nedokážu představit, že by mé dítě díky neznalosti nebo chybě výrobce přišlo o oči nebo mělo po zbytek života jizvy na obličeji a zbytku svého těla. O samovolné explozi tepelně tvrzeného skla a jejím předcházení píši v článku: HST test (Heat Soak) – Zkouška prohříváním. Mohu Vám nabídnout zastoupení při vyjednávání o nápravě, popřípadě řešení této vady výrobku soudní cestou. Pokud vás výrobce dostatečně neinformoval, tak se dopustil obecného ohrožení na zdraví.







